Урок 42, 5класс, Биболетова

  Рейтинг сайтов YandeG

                

 

                              DoMyEnglish.Ru

Думай Инглиш - Сайт для учителей и учащихся,

 для всех, кто хочет научиться думать по-английски,

 или научить других.          

Урок 43, 5класс, Биболетова

 

Урок 43. Идеальная семья

 

Цели урока: совершенствование навыков монологической речи; трени­ровка навыков выразительного чтения стихотворений; активизация лексических навыков по темам «Семья» и «Профессии».

 

Оборудование: мяч; картинки по теме «Профессии».

 

 

Ход урока

 

I. Организационный момент

 

- Good morning, my dear friends! I am glad to see you today. We shall have a talk about the ideal family today.

 

II. Фонетическая зарядка

 

She sells sea shells at the sea shore.
The shells she sells are surely sea shells.
So if she sells shells on the seashore,
I'm sure she sells seashore shells.

 

Фонетические зарядки

 

Скороговорки

 

Пословицы

 

 

III. Речевая разминка

 

-   It's time to remember the members of the family and play with a ball. One pupil will throw a ball to his classmates and ask them to translate the words from Russian into English. (A mother-мама, a father-nana, a son — сын, a daughter - дочь, a sister - сестра, a brother — брат, a grandmother - бабушка, a grandfather—дедушка, an aunt - тетя, an uncle — дядя )

Учитель предлагает детям вспомнить названия членов семьи и орга­низует игру с мячом «Переводчик».

 

Игра "Переводчик"

 

Из учеников выбирается ведущий. Ведущий бросает мяч кому-либо из учеников и произносит сло­во — название члена семьи на русском языке. Ученик ловит мяч и переводит это слово на английский язык.

 

IV. Совершенствование навыков монологической речи

 

-   Let's begin our talk about the ideal family. As an example we shall read the short text from exercise 16, page 46. Who wants to read? Now it's your turn to tell us about your ideal families.

После прочтения рассказа из упр. 16, с. 46 из учебника ученики по очереди представляют свои рассказы об идеальных семьях.

 

 

 

V. Активизация навыков устной речи по теме «Hobbies»

 

- Different members of the family can have different hobbies. Let's read the task of exercise 18, page 47. Give your views about these hobbies. What do you think about cooking? Is dancing good for your health? Do you like to play games? Why? Do you agree that watching TV is for lazy kids? Give your arguments.

Учитель побуждает детей поделиться своим мнением о различных хобби. Учащиеся по очереди высказывают свое мнение.

 

 

 

VI. Физкультминутка

 

 

 

Физкультминутки см.


 

 

VII. Активизация лексических навыков

 

- It is interesting to know what you are going to be in ten years time. Look

at the blackboard. There you can see the pictures. What professions

can you name looking at the pictures? (A doctor, a driver, a teacher,

a librarian, a secretary, a pilot, etc.)

Учи гель привлекает внимание детей к картинкам по теме «Профессии»

на доске. Учитель может написать транскрипцию рядом с трудными или

новыми для детей словами.

Read the example from exercise 20, page 47. Can you share your ideas? (In ten years time I am going to be a teacher. Teachers teach children at school. Teachers must be friendly and eleven In ten years time I am going to be a librarian. Librarians help people to choose books in the library. Librarian should be sociable, curious and intelligent.)

Учитель организует выполнение упр. 21, с. 47.

 

VIII. Тренировка навыков выразительного чтения стихотворений

 

-  I want you to open your books, page 47, exercise 20. Let's learn the new poem «What Are You Going to Be?» Listen to the poem. Do you like the poem? What names of the professions can you find in this poem? (a teacher, a fireman). Read the poem after the speaker. Now let's read the poem all together (in pairs). Can you make up your own poem about your future job? Who can recite such a poem?

Ученики прослушивают и переводят стихотворение их упр. 22, с. 47. Затем дети читают данное стихотворение хором и в парах и сочиняют свои стихотворения.

    

 

IX. Итог урока

That brings us to the end. You will prepare the story for a magazine about your pet. Imagine your pet got a prize in a dog (cat) show and you talk about your pet to a correspondent.

 

Домашнее задание: упр. 20,22, с. 47, рабочая тетрадь упр. 15, с. 23, при­нести рисунок или фотографию домашнего животного.

 

 

   


 

 

Сopyright © Ястребов Владимир Игоревич 06.03.10г.- 24.04.15г

 

 

    sherlok holms   

Пользовательского поиска

 


Relax

 

 

НАЦИОНАЛЬНЫЙ ФОНД ПОДГОТОВКИ КАДРОВ. ИНФОРМАТИЗАЦИЯ СИСТЕМЫ ОБРАЗОВАНИЯ.
Сайт сделан по технологии "Конструктор школьных сайтов".